Nájdete nás na telegram odysee youtube

Strata zamestnania, zvyšovanie cien energií, potravín či pohonných hmôt privádza čoraz viac ľudí na pokraj chudoby. Situácia ohľadom Ukrajiny nás bude niečo stáť a čoraz častejšie sa hovorí o ďalšom zvyšovaní daní. Politici nás nabádajú k väčšej solidárnosti – niet nič presvedčivejšie, ako ísť príkladom.

22.3.2022 bol poslancami NR SR (Mariánom Kotlebom, Martinom Beluským, Rastislavom Schlosárom a Andrejom Medveckým) predložený návrh zákona, podľa ktorého by sa po novom plat poslancov ako aj ďalších ústavných činiteľov, odvodzoval od výšky aktuálnej minimálnej mzdy, v súčasnosti je odvodený z priemernej mzdy.

Predkladaná novela zákona zároveň ruší vyplácanie „odstupného“ pre poslancov, ktorým zaniká výkon ich poslaneckého mandátu. Podľa súčasnej legislatívy totiž patrí poslancovi po zániku jeho mandátu plat vo výške 2 – 3 mesiacov v závislosti od času výkonu poslaneckého mandátu.

Navrhovatelia predpokladajú, že ak bude plat poslancov NR SR odvodený o minimálnej mzdy, poslanci budú mať väčšiu motiváciu životnú úroveň občanov Slovenska zvyšovať – úmerným zvyšovaním minimálnej mzdy by sa zvyšoval aj plat poslancov a z toho odvodený plat ďalších ústavných činiteľov.

Ďalším dôvodom znižovania platov poslancov je aj negatívny vývoj dlhu Slovenskej republiky, ktorý podľa schváleného vládneho návrhu štátneho rozpočtu na rok 2022 očakáva, že celkový hotovostný dlh SR prekročí 61,5 miliárd eur. Zodpovednosť za tento stav nesú v rozhodujúcej miere práve poslanci NR SR a vlády SR.

Predpokladaná úspora len na samotných mzdových nákladoch poslancov NR SR bude za jedno volebné obdobie predstavovať viac ako 14 miliónov eur a na paušálnych náhradách viac ako 7 miliónov eur. K ďalším výrazným úsporám príde vďaka racionalizácii platov členov vlády SR a ďalších ústavných činiteľov, ktorých plat sa vypočítava v závislosti od platu poslanca NR SR.

Dokumenty a hlasovanie tu: Parlamentná tlač: 134

Poslanci: OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti

Poslanci: SMER – sociálna demokracia

Poslanci: Sloboda a Solidarita

Poslanci: SME RODINA

Poslanci: Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko

Nezaradení poslanci

Od admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *