Nájdete nás na telegram odysee youtube

Norimberské procesy, vznik Norimberského kódexu ešte neznamenal, že nacistickí zločinci prestali existovať, že ohavné zločiny páchané na ľuďoch sú minulosťou, že ľudia už nebudú svedkami takýchto činov – boli, už nie v mene ríše, ale v mene zisku.

„Zázračný produkt“

80 000 úmrtí a minimálne 20 000 zmrzačených detí – bilancia „zázračného“ produktu Talidomid. Liek bol masívne propagovaný v 52 štátoch na nespavosť a na ranné nevoľnosti v tehotenstve ako úplne neškodný, bezpečný, netoxický pre tehotné ženy a dojčiace matky, bez akýchkoľvek nepriaznivých účinkov. Čo bol podvod, pretože takéto testy nevykonali.

Trestný proces so zamestnancami Chemie-Grünenthal, nemeckej spoločnosti, ktorá vytvorila a predávala talidomid, sa začal v meste Alsdorf neďaleko Aachenu. Rozsahom a emocionálnym podtónom, ľudia očakávali ďalší Norimberg.

Spoločnosť trvala na svojej bezúhonnosti, tisíce abnormálnych pôrodov mali byť Božím činom.

Kým došlo k procesu ubehlo 6 rokov, bolo preskúmaných 5000 prípadových štúdií. Obžaloba proti deviatim zamestnancom Grünenthalu mala 972 strán. Na podporu bolo pripravených 351 svedkov, 29 technických expertov a 70 000 strán dôkazov.

Predpokladalo sa, že proces bude trvať pri troch zasadnutiach v týždni tri roky, po 2,5 roku bol proces ukončený. Deväť mužov obvinených z úmyselného ublíženia na zdraví a neúmyselného zabitia sa dostalo na slobodu. Obete boli dotlačené pristúpiť na podmienky neadekvátneho odškodnenia, nakoľko sa im v tom čase vládnuce štruktúry v štáte otočili chrbtom.

Žiadna civilizovaná spoločnosť sa nemôže vzdať zisťovania, ako zomrelo tisíce detí, ako sa ďalšie tisíce narodili s vrodenými chybami, ako bolo tisíce dospelých postihnutých nezvratným nervovým poškodením.

Nielenže vtedajšia nemecká vláda zabezpečila prepustenie Wirtza a jeho spoločníkov, ale väčšinu odškodnenia zaplatili nemecký daňový poplatníci, nie spoločnosť.

Po rokoch

Výskumník pre britský Thalidomide Trust objavil v nemeckých štátnych archívoch veľký počet súkromných dokumentov, ktoré preskúmala a overila medzinárodná právnická firma Ince & Co, hovoria o politickom zasahovaní, ktoré porušilo ústavné rozdelenie moci medzi zákonodarnú, výkonnú a súdnu moc.

A viac ako polstoročie odvtedy, čo sa dokázalo, že tabletka predstavuje hrozbu pre embryo, spoločnosť, ktorá spôsobila prvú katastrofu, pokračovala v predaji lieku v častiach Latinskej Ameriky na lekársky predpis, kde sa deti naďalej rodili s poruchami podobnými preživších zo 60. rokov 20. storočia. Dokumenty dokazovali aj to, že vedeli o negatívnom vplyve na tehotné ženy.

Mückter, ktorého zisk bol z predaja, už vedel o 150 prípadoch, sťažujúcemu sa britskému distribútorovi povedal, aby si sadol a užíval si výnosy.

Riaditelia Grünenthalu a ich právnici sa tajne stretli s federálnym ministerstvom zdravotníctva na stretnutiach sa zúčastňoval aj zakladateľ spoločnosti  Hermann Wirtz, 71-ročný otec piatich detí, člen „zbožnej“ katolíckej rodiny uznávaní ako prominentní filantropi. Na súde bol paradoxne zo zdravotných dôvodov neprítomný.

Najjasnejší konflikt záujmov

Obhajobu Hermanna  Wirtza prevzal istý Joseph Neuberger, ktorý sa o pár týždňov stal ministrom spravodlivosti (SPD) a získal kontrolu nad trestným stíhaním. K moci sa vtedy dostala politická strana SPD/FDP

Nacistická minulosť

Hermann Wirtz zakladateľ spoločnosti Grünenthal, ktorému pomáhal jeho brat – dvojča Alfred, obaja boli členmi nacistickej NSDAP. Wirtzova spoločnosť sa stala útočiskom nacistických zločincov.

Martin Staemmler, popredný zástanca nacistického programu „rasovej hygieny“. Po nemeckej invázii do Poľska spolupracoval s SS na ich rasovej politike, rozhodoval o tom, kto by mal žiť a kto nie. V Grünenthale bol vedúcim patológie v čase, keď sa talidomid predával.

Dr. Ernst-Günther Schenck, člen SS, zobrazený vo filme Downfall z roku 2004 o posledných dňoch Hitlera. Svoje výživové výtvory testoval na väzňoch v koncentračných táboroch, mnohí zomreli. Po návrate z 10-ročného vojnového zajatia v Sovietskom zväze mal zakázané pracovať ako lekár, Wirtz si ho zobral pod krídla.

Wirtz ponúkol zamestnanie aj Heinz Baumkötterovi, hauptsturm-führerovi SS, hlavnému lekárovi koncentračných táborov v Mauthausene a Natzweiler-Struthofe a od roku 1942 hlavnému lekárovi v Sachsenhausene. Sovietsky zväz ho odsúdil na doživotie, v roku 1956 ho poslali späť do Nemecka.

Najznámejším Wirtzovim vraždiacim zamestnancom bol Otto Ambros. Jeden z vynálezcov plynu sarin. Hitlerov poradca pre chemickú vojnu. Páchal zločiny vo veľkom meradle. Ako vedúci predstaviteľ IG Farben – obrovského kartelu chemických a farmaceutických spoločností zapletených do mnohých vojnových zločinov. Bol odsúdený na osem rokov väzenia, po štyroch prepustený, aby pracoval pre USA.

Ústrednou postavou procesu výroby talidomidu bol Heinrich Mückter. Počas vojny bolo jeho zameraním vývoj vakcíny proti týfusu. Prepuknutie choroby v armáde urobilo z očkovania vysokú prioritu. Mückterove experimenty sa vykonávali na väzňoch v Osvienčime, Buchenwalde, Grodne a Krakove. Mücktera, zodpovedného za smrť mnohých väzňov sa na konci vojny snažili dopadnúť poľské úrady, dostal sa k Američanom a tí zatiahli za jeho minulosťou oponu. Wirtz mu ponúkol možnosť pokračovať vo svojej práci.

Syn Hermanna Wirtza, Michael, dlhoročný predseda Grünenthalu dostal v roku 2014 jedno z najvyšších pápežských vyznamenaní Rád svätého Silvestra.  

27. novembra 2021 pri príležitosti 60. výročia stiahnutia Talidomidu z trhu, sa 82-ročný Michael Wirtz ospravedlnil obetiam.

Nemecký štát sa ešte neospravedlnil za to, že defakto poskytol zločincom krytie a obete nechal trpieť roky bez kompenzácie. Keď obete tohto zločinu v Nemecku žiadajú o kompenzáciu, musia súhlasiť s tým, že nebudú žalovať spoločnosť Grünenthal, inak žiadosť neprejde.

Toto je len veľmi krátky súhrn udalostí ohľadom kauzy talidomid. Kauza je rozsiahla a týka sa mnohých štátov, v niektorých obete tohto zločinu nedostali žiadne odškodné.

Spoločnosť je v súčasnosti známa produktom Tramal, ktorý je jeden z najpredávanejších opioidných liekov proti bolesti.

Od admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *