Nájdete nás na telegram odysee youtube

79 poslancov Národnej rady SR schválilo a prezidentka urýchlene ratifikovala.

„Dokument sa začal pripravovať v roku 2016 po zostavení vlády Smer-SD, SNS, Most-Hid, Sieť. V roku 2017 zobral prípravu dokumentu do vlastnej gescie Miroslav Lajčák (Smer-SD) a mal ho nechať vypracovať u analytikov pobočky americkej Carnegie Endowment for International Peace (CEIP) z Washingtonu, – ktorej riaditeľom bol svojho času Tomáš Valášek (poslanec NR SR – Za ľudí) viac tu.

Zásadné výhrady voči zmluve mali opoziční poslanci NR SR, ale aj Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka ako napr.: Slovenská republika sa vzdala prednostného práva na výkon trestnej právomoci, čo je v rozpore s Ústavou SR (čl. 7 ods. 1, 2 a 3 Ústavy Slovenskej republiky).

Armáda USA má právo vykonávať policajnú právomoc v zariadeniach alebo v priestoroch, v ktorých sa môžu nachádzať príslušníci armády USA. Armáda USA má taktiež právo využiť vojenskú políciu na udržanie disciplíny a poriadku voči ozbrojeným silám USA aj v komunitách neďaleko vojenských zariadení a priestorov, v ktorých sa nachádzajú príslušníci armády USA.

Ministerstvo obrany SR je povinné armáde USA okrem zmluvne dohodnutých priestorov a zariadení v prípade potreby sprostredkovať prístup k verejným pozemkom a zariadeniam, ktoré sú vo vlastníctve štátu, samospráv, obcí a taktiež k pozemkom a zariadeniam v súkromnom vlastníctve na časovo neobmedzené obdobie, a to bez akejkoľvek náhrady vzniknutých nákladov a škôd.

Po celom území Slovenskej republiky sa môžu voľne pohybovať vozidlá, plavidlá, lietadlá armády USA alebo pre ňu určené, teda aj zariadenia iných štátov. Slovenská strana nemôže ovplyvňovať ani kontrolovať, o aké vojenské zariadenia ide, aké zbrane budú dovezené a umiestnené na území Slovenskej republiky, ani ich množstvo. Celý text s pripomienkami tu.

Dokumenty a hlasovanie: Parlamentná tlač 879

Od admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *