Nájdete nás na telegram odysee youtube

Nesúhlasím s tým, čo hovoríš, ale do poslednej kvapky krvi budem brániť tvoje právo povedať to. Voltaire

Žitňanskej novela pôvodný Harabinov zákon o extrémizme rozšírila a sprísnila.

Po novom orgány činné v trestnom konaní nemusia dokazovať úmysel podnecovať nenávisť, násilie…, ale naopak, podozrivý má preukázať nevinu…

Niekto v prejave poukáže na to, že nejaká skupina obyvateľov je zvýhodňovaná na úkor inej skupiny obyvateľov a zrazu musí dokazovať, že nemal úmysel podnecovať k nenávisti, ale len poukázať na nespravodlivosť a rozdielny prístup. Alebo či kniha, ktorú si si kúpil na prehĺbenie vedomostí, či overenie alebo porovnanie faktov a ktorú niekto označil za extrémistickú, prechováva zo zákona dovolených dôvodov…

Rozšírila sa trestná represia za „podporu a propagáciu“ hnutí smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd, dokonca o neurčité „hlásanie nenávisti“ (§ 421 a 422), – odpadlo slovíčko násilie! V podstate už aj hrubý prejav voči určitej skupine politikov môže byť hlásanie nenávisti. Pred novelizáciou zákona bolo trestné: podpora a prejav sympatie k hnutiam, ktoré smerovali k potlačeniu základných práv a slobôd osôb násilím, hrozbou násilia alebo inej ťažkej ujmy.

Zaviedol sa trestný čin apartheidu a diskriminácie skupiny osôb (§ 424a)

Trestné činy „extrémizmu“ boli odobraté z pôsobnosti riadnych súdov, rozhodovať o nich bude Špecializovaný trestný súd.

Vytvoril sa nový znalecký odbor zaoberajúci sa extrémizmom –  títo „znalci“ majú napomáhať pri prešetrovaní trestných činov a priestupkov extrémizmu.

Nápadne to pripomína inkvizíciu a inkvizítorov („vyšetrovateľov“),  kde ich obete museli vo vopred prehratých procesoch dokazovať svoju nevinu, podstupovať verejné poníženie, psychické a telesné mučenie (telesné zatiaľ odpadá i keď pri generálovi Lučanskom je to otázne, tam bol proces pravdepodobne nežiadúci). V dnešnej dobe úlohu „vyšetrovateľov“ uľahčujú mienkotvorné média a za burácajúceho davu ich zombisledovateľov je výsledok súdneho procesu už len vopred akceptovanou formalitou.

Na rozdiel od svojho predchodcu prezidenta Gašparoviča, Kiska sprísňujúcu novelu zákona o extrémizme bez námietok ratifikoval.

Najdemokratickejší demokrati zo Slobody a Solidarity, ale nielen oni, pri tomto hlasovaní jasne preukázali svoj postoj k slobode slova.  

Dokumenty a hlasovanieParlamentná tlač 520

Od admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *