Nájdete nás na telegram odysee youtube

Agenda 2030 – bod 2: Žiadny hlad. Akým spôsobom prebieha tzv. zelená revolúcia, aké sú ciele a je vôbec zelená? AGRA, mimovládna organizácia, ktorú založila Gatesova a Rockefellerova nadácia v roku 2006, ciele:

Podpora farmárov a vlády v subsaharskej Afrike a južnej Ázii, ktorí sa snažia o udržateľnú, inkluzívnu transformáciu poľnohospodárstva – takú, ktorá vytvára ekonomické príležitosti, rešpektuje obmedzenia prírodných zdrojov a poskytuje všetkým rovnaký prístup k cenovo dostupným, výživným potravinám.

Pod pojmom zelená revolúcia ohľadom poľnohospodárstva, si väčšina ľudí predstaví minimalizovanie chemikálií používaných pri produkcií plodín. Zrejme si to zle vysvetľujeme, zelený môže byť aj barel s obsahom herbicídu, ktorého aktívnou zložkou je glyfosát.

Posolstvo a politika „zelenej revolúcie“ z pohľadu Bill Gatesa a WEF: Drahé vstupné náklady na pestovanie spojené s nákupom patentovaných hybridných, geneticky modifikovaných semien, ktoré sú upravené tak, aby odolali chemickým postrekom, od semenársko – chemických gigantov ako Bayer AG – Monsanto, Sygneta či DuPont Pioneer.

Späť k mimovládke AGRA. Od roku 2006 získala na presadzovanie „zelenej revolúcie“ na daroch takmer miliardu dolárov – z toho 524 miliónov dolárov poskytli, prevažne trinástim africkým štátom na podporu používania geneticky modifikovaných osív, chemických hnojív a pesticídov – tento technologický balík bol podporovaný Africkými vládami takmer miliardou dolárov ročne. Slušný balík pre nadnárodné spoločnosti.

O úspešnosti tejto tzv. zelenej revolúcie niečo napovedá aj webová stránka AGRA, ešte v marci 2020 mali na hlavnej stránke baner so sľubom – zdvojnásobenia výnosov a príjmov pre 30 miliónov farmárskych domácností v Afrike do roku 2020. Baner sa na oficiálnej stránke AGRA už nenachádza.

Výskum, ktorý viedol Timothy A. Wise hlavný poradca Inštitútu pre poľnohospodárstvo a obchodnú politiku (IATP), dokumentuje pomalý rast produktivity, žiadne výrazné zvýšenie potravinovej bezpečnosti alebo príjmov malých farmárov a zhoršujúci sa hlad (viac o 31%) vo väčšine cieľových krajín AGRA.

Jan Urhahn, poľnohospodársky expert z Rosa Luxemburg Stiftung, ktorá výskum financovala povedal: „Výsledky štúdie sú pre AGRA a prorokov zelenej revolúcie zničujúce.“

Pesticídy

Medzinárodná štúdia Nadácie Rosy Luxemburg skúmala prípady, v ktorých boli použité pesticídy od spoločností Bayer a BASF, niektoré viedli k ťažkým otravám a iným ochoreniam medzi poľnohospodárskymi pracovníkmi v Južnej Afrike a Brazílii.

Na jednej strane lobing nadnárodných korporácií, ktoré svojimi geneticky modifikovanými osivami vytláčajú pôvodné výživnejšie plodiny či snahy stúpencov „zelenej revolúcie“ zdiskreditovať prácu afrických hnutí za potravinovú suverenitu. Metódy, ktoré môžu byť používané pri diskreditácií týchto aktivistov odhaľujú dokumenty tzv. Monsato papers, ktoré boli získané pri súdnom procese v roku 2017.

Na strane druhej, hnutia na ochranu afrického genetického dedičstva, zachovanie rozmanitosti plodín, zástancovia tradičných poľnohospodárskych postupov založených na výskumoch. Hnutia, ktoré sa snažia zabezpečiť to, aby mali kontrolu nad všetkými aspektmi výroby potravín, čiže potravinovú sebestačnosť.

Globálna potravinová bezpečnosť sa dosiahne len vtedy, ak sa nariadenia o geneticky modifikovaných potravinách prispôsobia skutočnosti, že úprava génov ponúka presnú, efektívnu a bezpečnú metódu zlepšovania plodín. Klaus Schwab, zakladateľ a predseda svetového ekonomického fóra (WEF).

Od admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *